Lifestyle

Co zabrać na obóz sportowy? 


Każdy wie, jak spakować się na weekendowy wypad nad wodę czy na wakacje. Obóz sportowy to jednak wyjątkowy wyjazd, na którym zasady panujące podczas normalnego pakowania nie obowiązują. Chcesz wiedzieć, co zabrać na obóz sportowy? A może nie masz pewności, co powinno się znaleźć w Twojej walizce? Spieszymy z pomocą!

Podpowiemy, jak się przygotować, by nic nas nie zaskoczyło i byśmy mogli na miejscu cieszyć się wyjazdem i już tylko dobrze bawić. 

Lista rzeczy do spakowania na obóz: UBRANIA

To jeden z kluczowych problemów podczas pakowania:

Jakie zabrać ubrania na obóz sportowy? 

Przede wszystkim trzeba być przygotowanym na każde warunki pogodowe. To klucz, którym warto się kierować. W naszym kraju bywa różnie. Latem potrafi być zimno, a jesienią ciepło. Przed wyjazdem na obóz sportowy najlepiej sprawdzać prognozy pogody i dostosować się do aktualnych warunków. Sprawdzi się tu jednak uniwersalna zasada – na cebulkę. Łatwiej wtedy manipulować ilością rzeczy na sobie i dostosowywać ją na bieżąco w razie niespodziewanych zmian w pogodzie. To też dobry sposób na zmniejszenie ilości rzeczy w walizce. 

Jak się ubrać na trening na dworzu? 

Jeśli treningi odbywają się wewnątrz budynku – sprawa jest dość prosta pewnie dla każdego. Wygodna bluzka, długie lub krótkie getry/spodenki, obuwie treningowe. Jedynym wyznacznikiem w tym przypadku tego, co mamy na sobie będzie to, żeby było nam wygodnie. Co jednak w przypadku, gdy treningi odbywać się mają na dworzu? Jest w tym przypadku pewna prosta zasada – ubierajmy się na trening na zewnątrz tak, jakbyśmy wychodzili na spacer i było 10 stopni więcej niż jest w rzeczywistości. Podczas treningu podnosimy temperaturę ciała. Jeśli więc ubierzemy się zbyt ciepło (czyli tak, by nam było ciepło spacerując w aktualnej temperaturze, a nie ćwicząc) łatwo nam będzie przegrzać organizm. A im wyższa temperatura tym również wyższe tętno. 

Czyli: jeśli na dworzu jest 10 stopni, to ubieramy się tak, jakbyśmy mieli spacerować w 20 stopniach. 🙂 

Dodatkowo, w przypadku treningów outdoorowych, warto pomyśleć również o tym, by zabrać ubrania, których nam nie będzie szkoda ubrudzić. Bywa tak, że podczas ćwiczeń na dworzu, kładziemy się na ziemi, opieramy o drzewo, siadamy czy po prostu… padamy po skończonej serii. Fajnie jest to robić, bez przejmowania się tym, że na pośladkach zostanie nam brud po piasku czy trawie. A wierzcie nam… nawet, gdy wydaje się to z perspektywy ciepłej i wygodnej kanapy niewygodne, bywa to niezwykle satysfakcjonujące i dostarczające odrobiny dziecięcej radości w naszym dorosłym i poważnym życiu. Wytarzanie się w jesiennych liściach czy klapnięcie pupą na świeży śnieg! Nie raz nie dwa już widzieliśmy takie ubrudzone i szczęśliwe twarze uczestników bootcamp’ów, którzy na początku nie byli pomysłem ubrudzenia zachwyceni! 😉  

jak się ubrać na trening outdoor

Ile kompletów ubrań muszę wziąć na obóz sportowy? 

Niezależnie od planowanej pogody czy rodzajów treningów warto wziąć ze sobą na obóz sportowy kilka kompletów ubrań. Często jeden wystarcza na maksymalnie jeden lub dwa treningi. Jeśli ktoś się bardziej poci, a treningi odbywają się w zamkniętym pomieszczeniu, pewnie trzeba przygotować się na częstsze zmiany. Jeśli jednak jest to letni obóz sportowy i większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu czy po prostu uczestniczymy w spokojniejszych jednostkach treningowych (np. poranny rozruch czy rozciąganie), spokojnie jeden komplet możemy nosić dłużej lub chociaż jego część (np. spodenki). 

Czy potrzebne mi zwykłe ubrania? 

Jeśli jest zaplanowanych kilka treningów w ciągu dnia, większość uczestników po prostu nie zmienia ciuchów z treningowych na zwykłe między jednostkami treningowymi. Po spokojniejszych jednostkach treningowych większość osób zostaje w ubraniach sportowych w oczekiwaniu na kolejny trening. Jeśli chcemy, możemy jednak zabrać ze sobą jakieś zwykłe ubrania. Postawmy jednak na wygodę. Pomiędzy treningami trzeba się zregenerować, zrelaksować i odpocząć, a jeśli zdarzy się spacer czy wycieczka, również swobodniej będzie nam jeśli wybierzemy dres zamiast jeansów. 🙂 

Lista rzeczy do spakowania na obóz: INNE

Co jeszcze może się przydać na obozie sportowym? 

Coś, co na pewno nam się przyda to spore ilości… żelu pod prysznic i szamponu! Podczas obozów sportowych najcześciej wchodzimy pod prysznic 2-3 razy dziennie. Dodatkowo, jeśli w planach jest sauna czy jacuzzi, przyda się również zapasowy ręcznik, który wykorzystamy w strefie SPA. Można też zabrać ze sobą również bidon/butelkę wielorazową by uzupełniać i nalewać sobie wodę. 

Mimo tego, iż często na wyposażeniu organizatorów będzie apteczka pierwszej pomocy, warto zabrać ze sobą coś, co znamy i mieliśmy już okazję używać – np. maść przeciwbólowa czy leki na wypadek przeziębienia. Jeśli bywamy głodomorami (a przy kilku treningach w ciągu dnia nietrudno jest też zgłodnieć!) zabierzcie dodatkowe przekąski czy odżywki, które na co dzień lubicie. Zazwyczaj ilość jedzenia jest odpowiednia do ilości uczestników, ale nasz głód przy wysokiej intensywności może nas zaskoczyć. 🙂 

Lista rzeczy, które mogą się przydać na obozie sportowym może być zarówno długa, jak i krótka. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Są jednak takie rzeczy, które mogą być uniwersalne i  przydać się w nieoczekiwanych sytuacjach – macie je wyżej. Stworzyliśmy listę (na przykładowy, 4-dniowy obóz sportowy), którą śmiało możecie kierować się podczas pakowania, by mieć pewność, że niczego nie zapomnicie! 

 

Lista rzeczy do spakowania na obóz sportowy
Lista rzeczy do spakowania na 4-dniowy obóz sportowy

Masz pytania?

Napisz do nas

wyślij wiadomość