Rafał

Rafał

trener personalny

Wychowanek Klubu Sportowego Budowlani Łódź (sekcja hokeja na trawie), ze sportem związany od najmłodszych lat. W swojej karierze trenował różne dyscypliny – od sportów drużynowych po sporty walki, aby ostatecznie odnaleźć się w treningu siłowym. Certyfikowany uczestnik wielu szkoleń z zakresu dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportu ciągle pogłębiający swoja wiedzę w zakresie treningów i żywienia

O mnieKilka słów o sobie

Mam na imię Rafał i sport w moim życiu od zawsze odgrywa bardzo ważną role. Przygoda zaczęła się już w ubiegłym stuleciu. Jak każdy chłopak zaczynałem od gry na podwórkach w okolicy starych kamienic po szkolne boiska. Wszyscy pod koniec lat dziewięćdziesiątych kopaliśmy w nogę albo rzucaliśmy piłkę do kosza. Ta zabawa szybko przerodziła się w wielką pasję do wysiłku fizycznego. Pierwszym sportem, którym na poważnie zacząłem trenować był Hokej na trawie. Mało znany i niszowy sport w Polsce, a tym bardziej w województwie łódzkim. Trening rozpocząłem w drużynie KS Budowlanych, którzy w Łodzi byli znani z sekcji rugby czy zapasów. Początkowa zabawa z biegiem czasu przerodziła się w ciężką pracę na treningach, które zaczynały procentować w coraz to liczniejsze osiągnięcia. Gazety rozpisywały się swego czasu o naszych świetnych wynikach. Udało mi się grając w ataku zdobyć tytuł króla strzelców, a przeniesiony na pozycję obrońcy prasa wspominała mnie jako najbardziej wartościowego zawodnika drużyny. Zwieńczeniem każdego sezony była gra w kadrze drużyny wojewódzkiej. W Budowlanych uczyłem się czym jest drużyna, a dzięki nieźle rozwiniętym umiejętnościom przywódczym i interpersonalnym szybko zostałem kapitanem. Uczyłem się już wtedy szacunku do trenera, który często dzięki zaufaniu dawał mi na obozach czy zgrupowaniach prowadzić całe jednostki treningowe młodszym drużyną młodszych drużyn w sekcjach. Była to właśnie pierwsza fascynacja w przekazywaniu swojej wiedzy i prowadzeniu zajęć treningowych. To właśnie na tym etapie zrozumiałem, że sprawia mi to ogromną frajdę i satysfakcję i chciałbym wiązać z tym swoja przyszłość.

Mój trening, który wykonywałem zaczął się rozbudowywać o inne formy ruchu. Poza motoryką pojawiły sie pierwsze treningi siłowe na prawdziwiej siłowni. Gra w drużynie Budowlanych była super świetną przygodą, a ponadto zaszczepiła mi fascynacje do treningu siłowego. Ostatnim moim sukcesem na tym etapie życia było powołanie do polskiej kadry, lecz niestety z przyczyn finansowych klubu nie udało się tego przedsięwzięcia zrealizować.

W dalszym moim rozwoju sportowym przewijamy się takie sporty jak piłka nożna czy koszykówka, w których udawało się zdobywać medale na turniejach międzyszkolnych. Z biegam czasu do tego grona dołączyły sporty walki. Boks z BJJ/MMA, które dopiero zaczynały się rozwijać w Łodzi

Mimo tego, że przez moje życie przewijało się sporto różnych dyscyplin sportowych, jeden element pozostawał niezmienny – zamiłowanie do treningu siłowego. Dostrzegałem jego ogromna rolę nie tylko w przygotowaniu sportowca, ale również w kontekście codziennego życia.

Kolejnym naturalnym kierunkiem rozwoju było pogłębianie wiedzy z zakresu dietetyki. Niestety dostęp do wiedzy był mocno ograniczony zarówno w dziedzinie treningu siłowego, jak i odżywiania. Szkoleń praktycznie jeszcze nie było, a książki o tematyce treningu ciężko było zdobyć. Wiedzę starałem się czerpać ze źródeł, do których udało mi się dotrzeć. Między innymi jednym z oczywistszych kwestii było podpatrywanie trenerów pracujących na siłowni na którą uczęszczałem oraz wymiana informacji od bardziej doświadczonych kolegów po fachu. Dodatkowo sporo wiedzy udało się zdobywać z gazet branżowych. W dobie rozwoju Internetu wszystko zaczęło być na szczęście prostsze, branża fitness zaczęła się również coraz dynamiczniej rozwijać i dzięki temu dostęp do wiedzy stawał się coraz prostszy. Pierwsze doświadczenia jako trener zdobywałem chyba jak każdy przez prowadzenie treningów znajomym.

By nie było tak łatwo i prosto w życiu uprawianie wielu dyscyplin sportowych i spore zaangażowanie w treningi doprowadziły do kilku poważnych kontuzji. Jedna dość poważnie zagroziła powrotowi na salę treningową, a diagnoza lekarska okazała się być bezwzględna – koniec ze sportem. Nie potrafiłem się z tym jednak pogodzić i szukałem wyjścia z sytuacji. Jak się później okazało upór, ciężka praca i siła charakteru poskutkowały powrotem do czynnego sportu. Po tych przygodach pojawiło się wreszcie parę osób, które teraz mogę z powodzeniem nazwać pierwszymi podopiecznymi. Pilnowałem planu treningowego, sprawdzałem technikę i uczyłem zdrowego odżywania. Zacząłem uczestniczyć w pierwszych szkoleniach z dietetyki m.in.: żywienie w treningu czy żywienie w sportach walki. Fascynacja różnymi typami diet przerodziła się w wertowanie stosu medycznych, branżowych i poradnikowych książek z zakresu żywienia. Z ilością przeczytanych książek i wysłuchanych szkoleń świadomość dotycząca wpływu, jaki ma dieta na zdrowie człowieka postanowiłem również poszerzać swoja wiedzę i w tym aspekcie, by połączyć wszystko co potrzebne na drodze do zdrowia i sprawności człowieka. Dlatego właśnie na tym etapie pojawiły się kolejne publikacje świadczące o wpływie diety na zdrowie czy analizie wyników badań krwi w celu rozpoznania ewentualnych problemów zdrowotnych już na początku współpracy z podopiecznym.

Zdobywanie doświadczenia w prowadzeniu treningów personalnych nie mogło obyć się bez zrobienia licencji trenera personalnego. Z powodzeniem zdałem egzamin przeprowadzony przez Personaln Trainers Academy I zdobyłem jednocześnie akredytację REP’s Polska jako GYM Instructor I Personal Trainer o poziomie EQF Level 4. Było to dopełnienie już długiej pracy nad rozwijaniem samego siebie i jako trener personalny. Praca ta sprawia mi największą radość w możliwości pracy z podopiecznym i przekazywania tak ważnej i potrzebnej do pozostania zdrowym i aktywnym wiedzy, a obserwowanie progresów i sukcesów każdego z klientów daje niemałą satysfakcję i dumę.   

Jak widać cała moja droga sportowa ukierunkowała mnie na to, żeby spełniać się w pracy jako Trener Personalny. Kocham to co robię i cały czas chcę się rozwijać i zdobywając nową wiedze, którą z przyjemnością będę przekazywał podopiecznym. Zatem mogę tylko dodać do zobaczenia na treningach!

Certyfikaty

Rafał
Rafał
Rafał
Rafał
Rafał
Rafał
Rafał
Rafał