Motywacja

Jak to jest, że nasze postanowienia noworoczne co roku potrafią być takie same?Powtarzamy sobie, że tym razem zrzucimy 15 kilogramów, przebiegniemy maraton, będziemy czytać 10 książek miesięcznie, czy nauczymy się nowego języka. Na początku stycznia jesteśmy pełni optymizmu, napędzani wizją zabieramy się za wielką rewolucję dotychczasowego życia.

Często dochodzi do tego, że chcielibyśmy w nadchodzącym roku zmienić wiele aspektów swojego życia na raz. Jednocześnie planujemy więcej czasu poświęcać dzieciom, zadbać o linię, zapracować na lepsze wyniki w pracy i zacząć weekendowy kurs programowania. Często chcemy wdrożyć rzeczy, które wzajemnie się wykluczają albo wymagają od nas tak wielu poświęceń i zmian, że finalnie wywracamy do góry nogami całe swoje dotychczasowe życie. Dzieje się tak dlatego, że chcemy natychmiastowej zmiany na lepsze. Szybsze efekty to również większa zachęta na podjęcie wyzwania.

Niestety taki nasz nagły zapał potrafi się równie szybko wypalić, jak się pojawił. Bierzemy na swoje barki zbyt dużo i w pewnym momencie poddajemy się. Każda taka „porażka” dodatkowo sprawia, że czujemy wyrzuty sumienia, wypominamy sobie, że nie daliśmy rady i spada dodatkowo nasze poczucie własnej wartości.

Tymczasem, może warto byłoby podejść do tematu nieco inaczej?

  • Przede wszystkim warto zacząć od tego, by listę postanowień noworocznych zmniejszyć do 1-2 dla nas najważniejszych, które chcemy zrealizować w pierwszej kolejności. Łatwiej będzie nam skupić się na mniejszej ilości wyzwań i znaleźć na nie czas w swoich dotychczasowym świecie.
  • Człowiek lubi być nagradzany i lubi wygrywać. Dlatego warto obrać sobie cele, które są proste w swej realizacji. Chcesz zacząć odżywiać się zdrowo? Obiecaj sobie, że od początku roku nie słodzisz herbaty! To mały krok, ale jeśli Ci się powiedzie będziesz z siebie dumny i chętniej podejmiesz dalsze starania i np. odstawisz wszystkie słodycze. Innymi słowy, rozłóż cel na czynniki pierwsze i opracuj konkretną drogę do jego osiągnięcia. Chcesz przebiec 10 kilometrów? Zacznij od: zrobię kółko wokół bloku/osiedla bez zatrzymywania się; przebiegnę kilometr bez zadyszki, wezmę udział w biegu na 5 kilometrów… itd.)
  • Spraw, by czynność, którą chcesz zacząć wykonywać regularnie stała się Twoim nawykiem.
    Jak to zrobić?

Marta


Masz pytania?

Napisz do nas

wyślij wiadomość