Motywacja

10 najczęstszych błędów podczas odchudzania


10 najczęstszych błędów podczas odchudzania

Ciągłe próby

Nowy rok, nowy miesiąc, nowy tydzień… Zaczynamy się ruszać i dbać o dietę. Postanawiamy, że to właśnie teraz będzie ten raz, w którym nam się uda! Jednak po jakimś czasie zapał słabnie. Coraz częściej pojawiają się również drobne niepowodzenia i odstępstwa od „diety”. Po kilku takich razach większość z nas stwierdzi, że już i tak zaprzepaściliśmy nasze postanowienia, więc nie ma sensu się dłużej starać. Następuje kilka tygodni albo kilka miesięcy odpuszczenia sobie, po czym jakiś impuls przypomina nam, że przecież bardzo pragnęliśmy dojść do tego celu i cała historia zaczyna się na nowo.

Brzmi znajomo?

Powtarzające się błędy

„Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów – powiedział kiedyś Albert Einstein”. To hasło pasuje do wielu aspektów życia, ale przyznam, że w sporcie, a zwłaszcza dążeniu do formy, wydaje się szczególnie istotne. Bardzo często bowiem zabieramy się za odchudzanie w ten sam sposób. Oczywiście zmieniają się „zasady”, jakie sobie narzucamy, być może nawet próbujemy nowych rzeczy, ale większość, zwłaszcza tych kluczowych kwestii, zostaje taka sama. Jeśli więc chcemy podjąć kolejną próbę odchudzania, to zadbajmy o to, by tym razem było inaczej i unikajmy najpopularniejszych błędów!

odchudzanie
fot. pexels/ Karolina Grabowska

10 najczęstszych błędów odchudzania

  1. Chcemy za szybko

Jeśli na nasze nadprogramowe kilogramy pracowaliśmy kilka lat, to nie oczekujmy, że uda się je zgubić w kilka tygodni. Odchudzanie to mimo wszystko dość powolny proces, który potrafi bardziej przypominać linię falowaną niż prostą. Co ciekawe najszybsze efekty w pierwszych miesiącach uzyskają osoby początkujące oraz te, które mają więcej do zrzucenia.

  1. Przechodzimy na „dietę”

Nie istnieje magiczny przepis na odchudzanie. Wszelkie diety eliminacyjne w dłuższej perspektywie kończą się fiaskiem lub mają negatywne konsekwencje zdrowotne. Nie wspominając już o dietach typu „1000 kcal”. Dodatkowo słowo „dieta” w założeniu sugeruje coś ograniczonego czasowo. Czyli coś, co będzie miało swój koniec w bliskiej lub dalszej przyszłości. I właśnie to jest podstawą do niepowodzenia w dłuższej perspektywie. Powinno się bowiem myśleć o zdrowym odżywianiu, które będzie nam towarzyszyło już zawsze. Nasze wybory żywieniowe powinny być przemyślane, dopasowane do naszych potrzeb i preferencji, a widok talerza nie przyprawiać nas o niechęć do jedzenia. Najważniejszą zasadą, gdy chcemy tracić na wadze, jest pozostanie w deficycie kalorycznym. O tym, jak to zrobić możecie poczytać [TU].

  1. Poddajemy się przy pierwszym potknięciu

Odchudzanie to nie sprint. To raczej maraton, podzielony na etapy. Często „potknięcia” traktowane są przez wielu jako porażkę i zniechęcają do dalszego starania się, a to duży błąd! Powiem więcej – pozwolenie sobie na małe odstępstwa od czasu do czasu, powinno być wpisane w każde zdrowe odżywianie, jeśli tylko mamy taką potrzebę. Urodziny u przyjaciół, wizyta u babci, święta? Nie ma potrzeby się biczować mentalnie za to, że zjedliśmy kawałek ciasta. Następnego dnia wróćmy do zdrowego odżywiania.

  1. Nie dostrzegamy małych sukcesów

Cieszmy się z każdego kroku zrobionego w kierunku poprawy zdrowia. Bądźmy dumni z każdego treningu, z każdego dobrego wyboru żywieniowego, każdej sensownie przespanej nocy i chwili relaksu dla ciała i duszy. Wszystko, co robimy dla siebie, dla poprawy zdrowia i dla osiągnięcia celów powinno nas napawać dumą. Nie czekajmy z byciem zadowolonym z siebie dopiero na osiągnięcie długofalowego celu. Wtedy droga do niego, będzie się dłużyła i może powodować frustracje związane z „czekaniem”.

  1. Zapominamy o regeneracji

Odpoczynek jest równie ważny co trening w procesie odchudzania. Niedosypianie, stres i dodatkowo treningi ponad nasze siły mogą skutecznie utrudnić spadek wagi. Dlatego też tak samo jak o aktywność zadbajmy o regenerację organizmu. Jednym ze sposobów na regenerację, poza podstawowymi takimi jak sen czy relaks, jest np. popularne w ostatnim czasie morsowanie. Więcej o tym znajdziecie w naszym wpisie – [TU].

  1. Ważymy się zbyt często

Naszym celem jest schudnąć 10 kg? Ta droga często przypomina sinusoidę, zwłaszcza gdy ważymy się zbyt często. Niewielkie wahania wagi często zdarzają się w ciągu całej drogi do celu. Warto jednak patrzeć na efekty w dłuższej perspektywie czasowej – wtedy bez trudu powinien być widoczny progres.

  1. Brak planu

Plan na odchudzanie to ważny element, który przede wszystkim pozwala uniknąć błędów podczas całego procesu. Gdy rozpisany jest i nadzorowany przez specjalistę, mamy pewność, że osiągniemy cel. Częstym błędem jest rozpoczęcie drogi od zbyt intensywnych treningów oraz zbyt niskiej kaloryki posiłków. Ryzykujemy wtedy, że po jakimś czasie nasz progres się zatrzyma i trudno będzie nam ruszyć dalej.

  1. Spoczywamy na laurach

Bądźmy z siebie dumni. Jednak pamiętajmy, że odpuszczenie to pierwszy krok to zatrzymania procesu. Dzieje się tak u niektórych, którzy „nagradzają” się w weekend za ciężką pracę wykonaną w czasie tygodnia. Tym sposobem łatwo wpaść w pułapkę, w której deficyt kaloryczny utrzymany w ciągu kilku dni tygodnia nadrabiamy w czasie weekendu.

  1. Chcemy za bardzo

Nie ma nic złego z nastawieniu na cel i odpowiednim skupieniu na nim. Problem zaczyna się, gdy odchudzanie zaczyna być jedyną myślą w naszej głowie. Poświęcenie wszystkiego na rzecz zgubienia każdego kolejnego grama może doprowadzić do frustracji i szybkiego zmęczenia tematem. Zdrowe odżywianie i ruch powinien być naszym nowym sposobem na życie. A życie ma to do siebie, że ma wiele barw i wiele innych ważnych dla nas rzeczy i priorytetów. Motywacja – tak! Obsesja – nie! 

  1. Złe nastawienie!

Jeśli zaczynamy swoją przygodę z odchudzaniem z negatywnym nastawieniem to możemy być więcej niż pewni, że nam się to nie uda. Prędzej czy później będziemy chcieli odpuścić, bo przecież nikt nie chce przez całe życie być nieszczęśliwym. Zmiany w głowie, zmiana podejścia i myślenia powinny być podstawą działania. Powinniśmy CHCIEĆ być zdrowi, CHCIEĆ być aktywni i CHCIEĆ zdrowo się odżywiać. Szukajmy zdrowego jedzenia, które nam smakuje, szukajmy aktywności, którą lubimy i postarajmy się zrozumieć, że dzięki dbaniu o siebie będziemy dłużej cieszyć zdrowiem. Bo przecież kto nie chce żyć dłużej?  Odwróćmy myślenie, a wszystko stanie się bardziej naturalne.

 

Bieganie
fot. pexels/Andres Ayrton

Podsumowując, odchudzanie to nie działania na szybko. Nie jest to też proste i łatwe, bo gdyby tak było wszyscy bylibyśmy szczupli i zdrowi. Jest to jednak proces, który nie musi wcale kojarzyć się z czymś negatywnym. Mimo energii, jaką musimy włożyć w osiągnięcie celów, całym kluczem wydaje się być po prostu polubienie procesu i zrozumienie dlaczego ta droga jest dla nas lepsza. Jeśli dbanie o zdrowie ciała i umysłu stanie się dla nas naturalne, przestanie sprawiać nam tyle trudności. W tym wszystkim również należy zachować spokój i być wyrozumiałym dla siebie. Wyrzuty sumienia, czy karcenie się za małe potknięcia to droga jedynie do frustracji, a nie osiągnięcia wymarzonego celu.

 


Masz pytania?

Napisz do nas

wyślij wiadomość