Przepisy

PRZEPIS: Domowa granola


Nikt nie prosił, wielu potrzebowało… 🙂

Przepis na domową granolę

Tak, o domowej granoli, którą wręczaliśmy naszym klientom w Święta, słyszymy do dzisiaj. Że pyszna, że lekka, że zdrowa i że… za szybko się skończyła. Pełnej produkcji otworzyć nie damy rady, ale możemy podzielić się przepisem.

Składniki granoli:

– płatki owsiane

– płatki żytnie

– płatki orkiszowe

– płatki jaglane

– wiórki kokosowe

– płatki migdałów

– orzechy nerkowca

– pestki dyni

– miód

– ekspandowany amarantus

– siemię lniane

[proporcje są dowolne, ale zazwyczaj dajemy po pełnej paczce wszystkiego – tak jest wygodniej, ekonomiczniej i robi się jednorazowo więcej gotowej granoli, która i tak schodzi w szalonym tempie u nas w domu]

Składniki na domową granolę

 

Sposób przygotowania granoli:

Wszystkie płatki (owsiane, żytnie, orkiszowe, jaglane) polewamy miodem, mieszamy razem i wykładamy na blachę przykrytą papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku ustawionym na 170 stopni przez około 10 minut, co chwilę mieszając, by równomiernie się zarumieniły.

Gdy upieczemy płatki, przesypujemy je do dużej misy, a na blachę wykładamy kolejno wiórki kokosowe. Ich nie polewamy już miodem, za to warto przypilnować je nieco uważniej niż płatki. Dużo szybciej bowiem mogą się przypalić, a zależy nam na smacznym ich zarumienieniu, a nie spaleniu. 

Płatki migdałów, orzechy nerkowca oraz pestki dyni możemy przygotować wedle uznania i wygody. Nam najwygodniej jest je uprażyć na suchej patelni, gdy w piekarniku piecze się reszta składników. Ważne, by robić to osobno dla każdego rodzaju nasion/orzechów. Każde w innym tempie się prażą, więc najlepiej kontroluje się sytuacje sypiąc je osobno.

Ekspandowany amarantus (lub inny rodzaj ekspandowanego zboża) oraz siemię lniane dodajemy do przestudzonej już mieszanki. Wszystko razem mieszamy i przesypujemy do pojemników. 🙂

 

Oczywiście skład takiej granoli jest zupełnie dowolny. Możemy dodać do niej wszystko to, co lubimy. U nas pojawiają się czasem jeszcze:

– chipsy kokosowe

– pokruszona gorzka czekolada

– suszone owoce

– nasiona chia

– pestki słonecznika

– orzechy pekan

Domowa granola – wykorzystanie

Domowa gralona świetnie sprawdzi się do jogurtów. Wystarczy wtedy nałożyć kilka łyżek jogurtu naturalnego lub skyru do miseczki. Dodać ulubione świeże owoce i polać miodem. Naszym ulubionym połączeniem jest: granola, jogurt grecki, miód i pomarańcza.

Innym pomysłem jest nałożenie mrożonych owoców leśnych do naczynia do zapiekania. Wstawiamy do piekarnika na 10-15 minut. Po wyciągnięciu posypujemy gotową graloną. Ps. Świetnie również smakuje ta wersja z odrobiną lodów waniliowych. 🙂 Ale od nas tego nie słyszeliście!


Masz pytania?

Napisz do nas

wyślij wiadomość