Lifestyle

Czemu NEAT jest tak ważny w walce o formę?


Dieta i treningi – to dwie główne kwestie, które wymieni każdy z Was zapytany o to, jak zadbać o swoja figurę. Jednak mało kto wymienia trzeci, równie ważny element całej tej układanki, jakim jest NEAT. Bagatelizowanie lub zupełne pominięcie tej kwestii skutkuje gorszymi efektami, a czasami nawet i frustracją.

Co to jest ten NEAT?

Non-exercise activity thermogenesis, czyli aktywność fizyczna nie związana z treningiem. Jest to upraszczając wszystko to, co robicie poza salą treningową. Tryb życia kilkorga losowo wybranych ludzi może różnić się diametralnie. Jedna osoba dojeżdża do pracy autem, spędza 8h przy biurku, a następnie wraca do domu by poczytać dobrą książkę, czy obejrzeć na netflixie ulubiony serial. Kolejna po wstaniu rano ma do zorganizowania plan dnia dla 3 dzieci, zaprowadzenie ich do szkoły, następnie zrobienie zakupów, gotowanie czy sprzątanie mieszkania. Siada na kanapie dopiero w momencie, kiedy wieczorem małe latorośle wreszcie pójdą spać i ma chwilę dla siebie. Inna jeszcze będzie dojeżdżała do pracy rowerem przynajmniej 3 razy w tygodniu, a w weekendy potrafi spacerować całymi dniami po centrach handlowych, a co wieczór odbywa godzinny spacer ze swoim czworonogiem. Jak się ma to do NEAT? Zależność jest prosta – im więcej aktywności poza treningowej tym większy NEAT.

Co daje wysoki NEAT w życiu codziennym?

Zwiększenie poza treningowej aktywności fizycznej to nic innego, jak podniesienie zapotrzebowania na energię. Większy wydatek energetyczny,  w skrajnych przypadkach może sięgać nawet 2000 kcal dziennie. W większości jednak sytuacji można zaobserwować wzrost o 100-800 kcal, co i tak okazuje się świetnym wynikiem i wsparciem podczas procesu odchudzania.

Jak zwiększyć swój NEAT?

Każdy jest inny, nasze życie i obowiązki warunkują często to, na ile aktywności w ciągu dnia możemy sobie pozwolić. Wiadomym jest, że osoba pracująca w biurze rachunkowym ma mniejszy szanse by nadrobić wydatek energetyczny kogoś, kto pracuje fizycznie przez cały dzień. Jednak już to, czym zajmiemy się po pracy, czy do sklepu pójdziemy czy pojedziemy, czy w tramwaju stoimy czy siedzimy albo czy w weekend leżymy na kanapie czy spacerujemy po lesie to już elementy, na które każdy z nas ma wpływ. Jakie są najprostsze sposoby zwiększenia NEAT:

 • zamień windę na schody;
 • zamiast leżeć – siedź, zamiast siedzieć – stój, zamiast stać – chodź;
 • postaraj się parkować samochód dalej niż zazwyczaj;
 • jeśli nie musisz jechać autem, postaraj się chodzić pieszo;
 • w tramwaju stój, zamiast siedzieć;
 • wysiadaj z komunikacji miejskiej przystanek wcześniej;
 • odkurzaj, zamiataj, myj okna, wychodź ze śmieciami – tak, tak… to wszystko zwiększa NEAT!;
 • musisz się wrócić, bo czegoś zapomniałeś/aś? No trudno! ?;
 • spaceruj jak najwięcej;
 • podczas treningu nie siadaj między seriami;
 • jeśli pracujesz przy komputerze cały dzień, rób sobie krótkie przerwy podczas których wykonaj kilka przysiadów, czy przejdź się do kuchni po szklankę wody;
 • na wieczorne igraszki również mamy dodatkowy argument ?;
 • jeśli masz taką możliwość – monitoruj ilość kroków jakie wykonujesz; optymalną ilością jest 10 000 kroków dziennie;

Podsumowanie

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem i dobrą formą to musisz zacząć się więcej ruszać. Małe zmiany, czasami wydające się zupełnie nieznaczące, mogą przynieść wiele korzyści. Planuj dzień tak, by spędzać go w ruchu – sprzątanie, robienie zakupów, mycie auta czy pielenie ogródka to dużo lepsze opcje niż siedzenie na kanapie. ? Wprowadź również oprócz treningów przyjemne i aktywne spędzanie czasu wolnego. Rolki, rower czy spacery to świetny pomysł na spędzanie czasu z rodziną lub przyjaciółki a dodatkowo, to solidna porcja ruchu.

By monitorować poziom aktywności fizycznej możesz posiłkować się również różnego rodzaju aplikacjami na smartfony lub opaski sportowe. Kilka dni z taką opaską uświadomi Cię, jak dużą różnicę w Twojej codziennej aktywności robi zwykłe wyjście do pobliskiej żabki, czy wyskoczenie z pracy po lunch, niż zamówienie go z dowozem do biurka. ?


Masz pytania?

Napisz do nas

wyślij wiadomość