Przepisy

10 pomysłów na jabłka w diecie


10 pomysłów na jabłka w diecie

 

Krążyło kiedyś powiedzenie, że jedząc tylko jabłka i jajka człowiek dałby radę przeżyć całkiem długo, we względnym zdrowiu.  Jak w każdym micie i tu jest ziarnko prawdy, bo rzeczywiście oba te produkty dostarczają nam ogromną ilość zdrowych składników i powinny zagościć na stałe w naszej diecie. Jabłka, bo to one dzisiaj są w centrum naszego zainteresowania, to doskonałe źródło błonnika, polifenoli czy antyoksydantów. Do tego w 100g zawierają tylko ok. 50 kcal. Jabłka to również dobre źródło wit. C, tu wraz z kwercytyną, stanowi idealne połączenie chroniące przed powstawaniem komórek rakowych i wpływa korzystnie na tętnice. Surowe jabłka regulują także przemianę materii i dokarmiają nasze bakterie probiotyczne. Korzyści można mnożyć, ale jedno jest pewne – zdrowie i młodość kryje się w tych prostych, łatwo dostępnych owocach. Korzystajmy z ich dobroczynnych właściwości i włączmy je do codziennej diety.

Jak? Spieszymy z pomocą!

10 sposobów na jabłka w diecie:

  1. Pokrój i zjedz.

Tak, może to nie jest jakiś wyrafinowany sposób na ten produkt, ale często o nim zapominamy. Wiecie, jak to jest, kanapki lepiej smakowały, gdy robiła je „mama”, najlepsza kawa to ta ukradziona z przed nosa męża lub żony i w ogóle potrawy są jakieś takie bardziej kolorowe, gdy nie musimy sami ich robić. Długo zalegają Ci owoce w domu i nie ma ich kto jeść? Umyj i pokrój! Gdy jabłko zamienia swą formę, z jednego dużego kawałka smutno patrzącego na mijających go domowników, na gotowe do chapnięcia ćwiarteczki, staje się takie jakby słodsze, bardziej zachęcające i… po prostu znika z talerza.

Ps. dobrym sposobem na sycącą przekąskę jest również połączenie jabłka z czystym masłem orzechowym.

jabłka z masłem orzechowym

 

  1. Jabłko z twarogiem na ciepło

Smakuje jak jabłecznik i sernik jednocześnie. Do małego rondelka dodajemy obrane, pokrojone w kostkę jabłko i łyżkę wody. Do tego łyżka miodu lub ksylitolu i szczypta cynamonu. Dusimy chwilę pod przykryciem, co jakiś czas mieszając. Gdy jabłka zrobią się miękkie dorzucamy pokruszoną połowę kostki twarogu. Mieszamy chwilę, aż ser zrobi się ciepły. Na koniec można wszystko posypać odrobiną posiekanych migdałów.

 

  1. Placuszki z jabłkami

Jabłko ścieramy na tarce do miski (można ze skórką – warto ją zostawiać, jeśli tylko to możliwe, bo w niej kryje się wiele wartości). Odstawiamy na chwilę na bok i odczekujemy by puściło sok. Odsączamy w rękach jabłka (sok można śmiało wypić – jest pyszny i naturalny). Dodajemy do tego 3 łyżki mąki razowej (lub ryżowej), dwa jajka, dwie łyżki oleju rzepakowego lub kokosowego (jeśli nie przeszkadza nam kokosowy smak i zapach), ksylitol, łyżka jogurtu greckiego. Tak wymieszaną masę możemy usmażyć na patelni lub wyłożyć na papier do pieczenia i upiec w piekarniku.

placuszki z jabłkami

 

  1. Gryczanka z jabłkami

Do rondelka wlewamy 1,5 szklanki mleka roślinnego, dodajemy pokrojone w drobną kosteczkę jabłko, łyżeczkę siemienia lnianego i 3 łyżki kaszy gryczanej niepalonej oraz szczyptę cynamonu i gałki muszkatołowej. Gotujemy wszystko aż do miękkości. Na koniec dosypujemy łyżkę pestek słonecznika oraz dosładzamy w razie potrzeby miodem. Smakuje świetnie zarówno na ciepło jak i na zimno. Wprost idealne rozgrzewające śniadanie na nadciągającą jesienną aurę.

 

  1. Sałatka z jabłkiem

Sałatki są proste szybkie i efektowne. Zwłaszcza te nieoczywiste. Jedną z takich była właśnie sałatka z jabłkiem, której bazą jest rukola, ser pleśniowy i prażone pekany. Na wierzch układamy pokrojone w plastry jabłka, a wszystko zalewamy sosem z: 2 łyżek syropu klonowego, 1 łyżki soku z cytryny, 2 łyżek oleju z pestek winogron (lub oliwy).

 

  1. Koktajl ze szpinakiem

W tym zestawieniu nie może zabraknąć również tradycyjnego koktajlu! Jabłka są świetnym składnikiem na zieloną jego wersję. Wrzuć do blendera pół jabłka, garść liści szpinaku, jedno kiwi (w całości, ze skórką – ona nadaje się do jedzenia :)) i banana. Zalej wodą i zmiksuj.

koktajl z jabłkiem

 

  1. Jabłecznik

Nie ma co wymyślać koła na nowo. Przepis na pyszny, zdrowy jabłecznik jest już u nas na blogu: [LINK] Polecamy wypróbować bo wart jest każdego kęsa! zdrowy jabłecznik bezglutenowy

  1. Surówka z czerwonej kapusty z jabłkami

To przepis mojej mamy! Uwielbiam tę surówkę i często ją robię, bo jest całkiem prosta i szybka. Rozchodzi się ze stołu w mgnieniu oka. Na jej składniki składają się: Poszatkowana czerwona kapusta, starte na tarce 2 średnie jabłka, posiekana w kostkę czerwona cebula (albo dwie, jak kto lubi), łyżka wegańskiego majonezu, sól, pieprz, łyżka ksylitolu oraz sok z połowy cytryny.

surówka z jabłkiem

 

  1. Pieczone jabłko z miodem

Jabłka dokładnie myjemy, ścinamy część od góry na grubość palca (nie wyrzucamy! Ta część wróci z powrotem na swoje miejsce) i wydrążamy niejadalny środek. Układamy pionowo na blasze wyłożonej papierem. Do środka wlewamy łyżeczkę miodu (może być również łyżeczka konfitury lub (ale nie przeczytaliście tego u nas :D) łyżeczka solonego karmelu. Nakrywamy odciętą częścią i wkładamy do piekarnika na ok. 30 minut na 160 stopni. Miękkie, upieczone jabłka wykładamy i jemy wyciągając środek wraz z miąższem łyżeczką. Można dodatkowo posypać orzechami piniowymi, a dla tych bardziej wymagających przyozdobić odrobiną ricotty z wanilią i ksylitolem.

 

  1. Zapiekany ryż z jabłkami

Kolejny prosty i szybki przepis – tym razem na ryż z jabłkami! Cały proces przygotowania tego dania należy zacząć od ugotowania ryżu na mleku z dodatkiem wanilii i erytrolu. W międzyczasie ścieramy dwa jabłka na tarce i szykujemy naczynie żaroodporne. Spód naczynia należy delikatnie posmarować masłem. Gdy ryż będzie gotowy, odcedzamy go i połowę wykładamy na dno naczynia delikatnie uklepując. Starte jabłka doprawiamy erytrolem i cynamonem i wykładamy całość na ryż. Wierzchnią warstwę stanowić będzie reszta ryżu, która nam została. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 20 minut w 160 stopniach.

 

 

A na koniec, przypominamy, że jabłka można również PIĆ! I nie nie… nie chodzi tu o żadne naleweczki. Rozgrzewająca herbatka z wykorzystaniem jabłek pojawiła się już u nas na blogu: [LINK] Wypróbuj i pokochaj. 🙂


Masz pytania?

Napisz do nas

wyślij wiadomość