Akcja #FillTheBottleLodz


Pety są wszędzie!

Jest jeden element naszego krajobrazu, który powtarza się wszędzie. Niezależnie czy przebywamy na plaży, spacerujemy miejskimi uliczkami czy odpoczywamy na ławeczce w pobliskim parku. Wszędzie widać pety. To bardzo ciekawe, ponieważ, jak jeszcze wyrzucenie papierka na trawę jednak nie przychodzi łatwo i większość wybiera jedyne słuszne wyjście, czyli najbliższy śmietnik, tak niedopałek od razu bez zastanowienia ląduje w miejscu, w którym zakończył swą żywotność. Efektem tego jest dywan śmieci, po którym kroczymy na co dzień.

 

Jaka jest skala problemu?

Szacuje się, że rocznie produkowanych na świecie jest ponad 5 biliona papierosów. Spora część z nich zamiast do śmieci trafia gdzie popadnie. Taki pet rozkłada się ponad 10 lat, a na domiar złego zawierają mnóstwo szkodliwych substancji, które przedostają się do ziemi i wody.

Dlaczego pety są toksyczne?

Filtr papierosa, wykonany z tworzywa sztucznego, ma za zadanie zatrzymywać pewną chociaż część szkodliwych substancji. Dodatkowo podczas procesu rozkładania nie tylko uwalniają te substancje, ale również rozkładają się do tzw. mikroplastiku, o którym już mówi się, że jest wszędzie. Każdy z nas zjada jego pewną ilość w ciągu każdego roku w wodzie czy pokarmie.

Co możemy z tym zrobić?

Wychodzimy z założenia, że podstawą rozwiązania każdego problemu jest przede wszystkim jego dostrzeżenie. Na świecie jest wiele akcji związanych z ograniczaniem plastiku, recyklingiem, oszczędzaniem wody czy energii. Czy ktoś jednak zajął się rodzajem śmiecia, który stanowi ponad połowę wszystkich zanieczyszczeń np. na polskich plażach?

Akcja PETY DO PETA!

Dlatego też, gdy zaprzyjaźniona agencja marketingowa Lightscape poprosiła nas oraz firmę Virtual House o współorganizowanie ich pomysłu na łódzką odsłonę międzynarodowej akcji #FillTheBottle, musieliśmy się zgodzić! Wspaniała akcja ma za zadanie uświadamiać i naprawiać to, co dzieje się na naszych łódzkich ulicach. W ostatni czwartek zakasaliśmy więc rękawy, spotkaliśmy się w parku, by wspólnie zrobić coś dobrego! Zabraliśmy ze sobą puste butelki PET i wypełniliśmy je petami znalezionymi jedynie na niewielkim obszarze wokół kilku ławeczek. Efekt był przerażający! W ciągu pierwszych 20 minut mieliśmy już wypełnioną po brzegi 1,5l butelkę.
To pokazuje jedynie, że problem jest poważniejszy, niż nam się wydaje!

Jak dołączyć do akcji?

Pomysł jest prosty – wystarczy znaleźć pustą butelkę PET, założyć rękawiczki i wybrać się na “spacer” po okolicy. Każdy znaleziony niedopałek wrzucamy do butelki.
Zebrane butelki przetnij – niedopałki wrzuć do odpadów zmieszanych, a plastik do dedykowanego kosza na plastik.
Możesz również umieścić w mediach społecznościowych zdjęcie – bo będzie się czym pochwalić! 🙂 Akcję oznacz hasztagami: #FillTheBottleLodz #petydopeta #FillTheBottlePl #FillTheBottle. Nie zapomnij nominować kolejnych do wzięcia udziału w akcji!

 

Do naszej akcji włącza się coraz więcej firm, a sprawę zaczynają komentować media. Jeśli ciekawi Was więcej, zapraszamy do obejrzenia reportażu:

https://lodz.tvp.pl/44166336/w-ramach-miedzynarodowej-akcji-lodzianie-sprzataja-miasto-z-niedopalkow?fbclid=IwAR22vGRVAmtXynf5BXDZjIJa_5whA7z5nXaDDwpxSXH5ltqVtwU-6S45QJ0

Link do akcji na Facebooku: https://www.facebook.com/events/364972464437003/

 

Inicjator akcji: Agencja Lightscape
Współorganizatorzy akcji: Move Factory i Virtual House